O nas i naszej okolicy

Jesteśmy małą, przydomową stajnią położoną w miejscowości Dąbrówka, tuż na obrzeżach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Naszą stajnię zakładał nasz Dziadek, później przejął ją Tata, a teraz prowadzimy ją my!

Obecnie posiadamy 20 koni, głównie rasy śląskiej i zimnokrwistej. Oprócz tego mieszkają z nami 2 kozy oraz 2 owieczki. :)

Lokalizacja na obrzeżach Parku Krajobrazowego pozwala nam na doskonały odpoczynek i relaks. Jest to również idealne miejsce na zorganizowanie imprezy firmowej. Gwarantujemy niezapomniane chwile spędzone na świeżym powietrzu wśród lasów, łąk i naszych czetrokopytnych przjaciół.

Gospodarstwo funkcjonuje przez cały rok. Oferujemy Państwu terenowe jazdy konne na różnych poziomach zaawansowania oraz rajdy jedno i dwudniowe. Dodatkowo organizujemy przejażdżki wozami, bryczką, a sezonie zimowym kuligi z pochodniami z prawdziwego zdarzenia.

tn_Zdjęcie do zakładki ,,O nas''

Od momentu powstania naszej działalności zorganizowaliśmy wiele imprez integracyjnych i kuligów, współpracowaliśmy m.in. z Hotelem Holiday Inn w Józefowie, oraz Hotelem Villa Otwock.

Nasze powozy są obecne na wszystkich większym imprezach gminnych takich jak festyny, pikniki rodzinne, dożynki itp.

 

Jesteśmy otwarci na nowe propozycje współpracy, więc jeśli masz pomysł na imprezę plenerową której nie mamy w ofercie.

Dzwoń – zobaczymy co da się zrobić ;)

 

Dąbrowiecka Góra

Dąbrowiecka Góra to punkt oporu wchodzący w skład umocnień Przedmościa Warszawskiego, wybudowany w 1940 przez Niemców.

W latach 194041 wojska niemieckie przystąpiły do odbudowy umocnień Przedmościa Warszawskiego (niem. Brückenkopf Warschau) pochodzących jeszcze z 1915. Nowa koncepcja niemieckich planistów zakładała wysunięcie prawego skrzydła obrony aż na Dąbrowiecką Górę koło Dąbrówki.

W skład punktu oporu Dąbrowiecka Góra wchodziły:

  • schron obserwacyjny artylerii typu Regelbau 120a
  • schron bojowy typu Regelbau 514.

Obecnie oba schrony zostały wydzierżawione przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, trwają prace nad przywróceniem im dawnego wyglądu.

 

Rezerwat przyrody Na Torfach

Rezerwat położony jest na terenie Karczewa na południe od Otwocka w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego). W jego skład wchodzi jezioro Torfy o powierzchni 7ha i podmokłe lasy. Obok znajduje się stara leśniczówka z ośrodkiem edukacji ekologicznej.

Celem ochrony jest jezioro zasilane wodami źródliskowymi z otaczającym je borem bagiennym i mieszanym.

Centralną część rezerwatu zajmuje płytkie zatorfione jezioro porośnięte roślinnością wodną. Na północnym brzegu występują bogate w wodę źródliska zasilające jezioro. Wokół jeziora występują zespoły leśne charakterystyczne dla terenów zatorfionych i podmokłych. Jak wynika z prowadzonych dotychczas obserwacji w rezerwacie, jest on ostoją wielu gatunków gadów i płazów oraz miejscem gniazdowania ptactwa błotnego i przebywania wielu gatunków zwierząt takich jak łoś, sarna, kuna leśna czy borsuk.

 

Rezerwat Bocianowskie Bagno

Znajduje się na północny-wschód od Celestynowa. Chroni zbiorowiska leśne na terenach wydmowych i torfowiskowych. Występują tu bory: świeże, wilgotne, mieszane, bagienne ze stanowiskami roślinności bagiennej i torfowiskowej. Niewielkie jeziorka są pozostałością po dawnej eksploatacji torfu. Rośnie tu m.in.: rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, modrzewnica zwyczajna i borówka bagienna. Rezerwat jest ostoją zwierzyny, m.in.: łosi, dzików, saren, lisów oraz wielu gatunków ptaków chronionych, w tym żurawia.

 

Torfowisko Całowanie

Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk Mazowsza, położone w południowo-zachodniej części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Miejsce to od lat znane jest przyrodnikom jako ostoja zagrożonych gatunków zwierząt i siedlisko cennej flory. Postępujące odwodnienie, zaniechanie użytkowania kośnego, wydobycie torfu i coraz liczniejsze pomysły na komercyjne zagospodarowanie obszaru torfowiska, mogą już wkrótce doprowadzić do zniszczenia tych wartości.

 

Goździkowe Bagno

Celem ścieżki jest pokazanie odwiedzającym najbardziej charakterystycznych cech krajobrazu Nadleśnictwa Celestynów, czyli piaszczystych wydm i znajdujących się pomiędzy nimi bagien.

Nasza ścieżka pozwala zwiedzającym przejść suchą stopą przez bagno oraz zapoznać się ze specyficznym klimatem i roślinnością tych niedostępnych siedlisk między innymi: bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, żurawina, mech torfowiec.

 

Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

Centrum położone jest na terenie dawnej szkółki leśnej, w otoczeniu pięknego drzewostanu dębowego. Budynek CEL powstał dla realizacji potrzeb upowszechniania wśród dzieci i dorosłych wiedzy o lesie, gospodarowania zasobami natury,  racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z wszystkich darów przyrody. Wewnątrz budynek wyposażony jest w ekspozycję przyrodniczą, dzięki której dzieci mają szansę  z bliska przyjrzeć się dzikim i płochliwym zwierzętom,  laboratorium biologiczne, gdzie obserwuje się mikroskopową budowę roślin i zwierząt, makietę „Cykl Życia Lasu” prezentującą cykl życia drzewostanu od nasionka do drzewostanu dojrzałego oraz wyposażenie, dzięki któremu można obejrzeć film  lub  prezentację, lub skorzystać z  komputerów.  Do zajęć terenowych CEL przygotowany jest dzięki zgromadzeniu przenośnych mikroskopów, lornetek, lup, sprzętu entomologicznego innych pomocy naukowych oraz przydatnych przewodników książkowych.

Do dyspozycji gości może być również wiata mieszcząca 70osób (wyposażona w grill, elektryczność).